Рефераты Хімія і фармація

Вернуться в Химия

Хімія і фармація
Хімія і фармація


Так уже вийшло, але хімія — спадкоємиця надпопулярної свого часу алхімії, яка обіцяла перетворювати неблагородні метали на золото, від самісінького моменту свого народження виявилася попелюшкою серед інших наук. Її не люблять школярі, не поважає науково-популярна преса. Колись журнал «Наука и жизнь» навіть провів дослідження про ставлення його читачів до статей, присвячених досягненням хімії. Серед опитаних знайшлося лише три відсотки згодних прочитати що-небудь на цю тему. Хімічна тематика посіла останнє місце за привабливістю.

Утім, за всієї непопулярності цієї науки в масах, XXI століття обіцяє пройти саме під її знаком. Насправді виявилося: усе, чим ми пишаємося сьогодні як найвищими досягненнями людського розуму — зокрема біо- й нанотехнології, —тією чи іншою мірою лише результат сучасних досягнень хімії. А що буде ще! На зміну науковому лідеру ХХ століття — фізиці, відкриття якої спричиняли створення жахливих промислових мегамонстрів, іде щадна хімія. У неї інша філософія творення ноосфери — повторити божественний принцип живого, тобто створювати лише таке, що не порушувало б навколишню гармонію, не боролося б із життям, а допомагало йому розвиватися...

Доречно зазначити: українські хімічні школи вже давно здобули заслужену славу. Їхні праці мають високий індекс цитування у світі, а це говорить про міжнародне визнання. Серед них не дуже давно привернула до себе увагу порівняно молода наукова установа — Інститут хімії поверхні Національної академії наук України. Як вдався такий ривок у наш важкий час?

Найяскравішим досягненням інституту поки що є силікс. Створити новий медичний препарат — справа неабияка. Це так само важко, як розробити новий літак, запустити супутник або спустити на воду океанський лайнер. На підтвердження несподіваного порівняння така цифра: тільки випробування сучасних ліків вимагає від 300 мільйонів до одного мільярда доларів. Саме тому похвалитися створенням революційних медичних препаратів можуть лише всесвітньо відомі фірми кількох високорозвинених країн.

Іншим виробникам ліків доводиться задовольнятися так званими генериками, тобто випускати на своїх фармацевтичних підприємствах препарати, розроблені в просунутіших країнах. Як правило, у таких ліків минув термін патентування, і фірма — власник цього досягнення — ласкаво дозволяє випускати його слабкішим конкурентам. Провідні світові фірми від такого благодіяння не мають збитків — їхні наукові лабораторії постійно випробовують нові препарати, і на той час, що коли попередня розробка передається (найчастіше не безплатно) в інші країни, учені найголовніших фармацевтичних корпорацій примудряються розробити що-небудь новіше й досконаліше (правда, не завжди настільки, як про це повідомляє реклама).

У народній медицині є така рекомендація для поліпшення якості питної води — класти в неї камінчики кремнію. Нібито вода від їхньої присутності поліпшується. Утім, лікарі не беруться підтвердити ефективність їхнього застосування. Але ось що цікаво — силікс, розроблений в Інституті хімії поверхні, це мікроскопічні частинки кремнему (сполука кремнію й кисню).

Правда, кремнезем, отриманий за технологією українських хіміків, мало схожий на те, що пропонує народна медицина. Отриманий препарат дивує навіть своїм зовнішнім виглядом: це неймовірно легкий і пухкий білий порошок, але найголовніша його властивість — у нього величезна поверхня. Частинки лише в одному грамі силіксу мають сумарну площу близько... 400 кв. метрів! Велетенська поверхня речовини в усьому іншому досить звичайна, має велетенську поглинальну здатність. Порошок є ніби незліченною кількістю мікроскопічних їжачків, котрі чіпляють на свої голки різноманітні шкідливі речовини. Саме тому силікс, потрапляючи в шлунок, приєднує до себе молекули отрут і в такий спосіб активно очищає його.

Ідея створення речовин із такою розвиненою поверхнею взагалі виявилася надзвичайно плідною. Нині багато винаходів працівників Інституту хімії поверхні застосовують у санітарії

Добавить в Одноклассники    

 

Rambler's Top100