Рефераты Астрономія в стародавності

Вернуться в Авиация и космонавтика

Астрономія в стародавності
Астрономія в стародавності


Астрономія в стародавності.

Важко точно сказати, коли саме зародилася астрономія: до нас майже не дійшли зведення, що відносяться до доісторичних часів. У ту віддалену епоху, коли люди були зовсім неспроможні перед природою, виникла віра в могутні сили, що ніби-то створили світ і керують їм, протягом багатьох століть обожнювався Місяць, Сонце, планети. Про це ми довідаємося з міфів усіх народів світу.

Перші представлення про світобудову були дуже наївними, вони тісно перепліталися з релігійними віруваннями, в основу яких було покладене поділ світу на двох частин - земну і небесну. Якщо зараз кожен школяр

знає, що Земля сама є небесним тілом, те раніш “земне” протиставлялося “небесному”. Думали, що існує “твердінь небесна”, до якої прикріплені зірки, а Землю приймали за нерухомий центр світобудови.

Геоцентрична система світу.

Гіпарх, олександрійський учений, що жив у 2 столітті до н.е. , і інші астрономи його часу приділяли багато уваги спостереженням за рухом планет.

Ці рухи представлялися їм украй заплутаними. Справді, напрямку руху планет по небу як би описують по небу петлі. Ця удавана складність у русі планет викликається рухом Землі навколо Сонця - адже ми спостерігаємо планети з Землі, що сама рухається. І коли Земля “ доганяє” іншу планету, то здається, що планета як би зупиняється, а потім рухається назад. Але древні астрономи думали, що планети дійсно роблять такі складні рухи навколо Землі.

В 2 столітті н.е. олександрійський астроном Птолемей висунув свою “систему

світу”. Він намагався пояснити пристрій Всесвіту з урахуванням видимої складності руху планет.

Вважаючи Землю кулястої, а розміри її незначними в порівнянні з відстанню до планет і тим більше зірок. Птолемей, однак, слідом за Аристотелем затверджував, що Земля - нерухомий центр Всесвіт. Тому що Птолемей вважав Землю центром Уселеної , його система світу була названа геоцентричної.

Навколо землі по Птолемею, рухаються ( у порядку далекості від Землі) Місяць,

Меркурій, Венера, Сонце, Марс, Юпітер, Сатурн, зірки. Але якщо рух Місяця, Сонця, зірок кругове, то рух планет набагато складніше. Кожна з планет, на думку Птолемея, рухається не навколо Землі, а навколо деякої крапки. Крапка ця у свою чергу рухається по колу, у центрі якого знаходиться Земля. Коло, описуваний планетою навколо крапки, що рухається, Птолемей назвав епіциклом , а коло , по якому рухається крапка біля Землі ,- деферентом.

Важко представити, щоб у природі відбувалися такі заплутані рухи, так ще навколо уявлюваних крапок. Така штучна побудова треба було Птолемею для того щоб, ґрунтуючись на неправильному уявленні про нерухомість Землі, розташованої в центрі Всесвіту, пояснити видиму складність руху планет.

Птолемей був блискучим для свого часу математиком. Але він розділяв погляд Аристотеля, що вважав, що Земля нерухома і тільки вона може бути центром Всесвіту.

Система світу Аристотеля-Птолемея здавалася сучасникам правдоподібної. Вона давала можливість заздалегідь обчислювати рух планет на майбутній час - це було необхідно для орієнтування в шляху під час подорожей і для календаря. Цю помилкову систему визнавали майже півтори тисячі років.

Також цю систему визнавало Християнська религия. В основу свого світорозуміння християнство поклало біблійну легенду про створення світу Богом за шістьох днів. По цій легенді Земля є “зосередженням” Вселеної, а небесні світила створені для того, щоб висвітлювати Землю і прикрашати небесний звід. Усякий відступ від цих поглядів християнство нещадне переслідувало. Система світу Аристотеля - Птолемея, що ставила Землю в центр світобудови, як не можна краще відповідала християнському віровченню.

Таблиці, складені Птолемеєм, дозволяли визначити заздалегідь положення планет на небі. Але з часом астрономи знайшли розбіжність положень планет, що спостерігаються, з передвичесленням. Протягом століть думали, що система світу Птолемея просто недостатньо вдосконала і намагаючись удосконалити її, уводили для кожної планети нові і нові комбінації кругових рухів

Добавить в Одноклассники    

 

Rambler's Top100