Рефераты Історія виникнення реактивних двигунів

Вернуться в Технология

Історія виникнення реактивних двигунів
Історія виникнення реактивних двигунів


ПЛАН

Вступ.

1. Відомі винаходи вчених.

2. Коли з’явилися перші ракети.

3. Історія використання ракет як зброї.

4. Друковані праці по ракетній техніці.

5. Основоположник теорії реактивного руху і сучасної космонавтики К.Е.Ціолковський.

Висновки.
Історія реактивних двигунів іде коренями в перше сторіччя нашої ери, коли грецький інженер і математик Герон, що жив у місті Олександрії, створив свій еоліпіл. Це була куля, заповнена киплячою водою, з бічними трубками, вигнутими в кінцях під прямим кутом. Тиск пари на стінку трубки, протилежну її відкритому кінцю, породжував обертання кулі. Макет еоліпіла експонується нині на стенді Калузького музею космонавтики імені К. Е. Ціолковського. А його модифікація - так, зване сегнереве колесо, опис якого можна знайти майже у всіх шкільних підручниках фізики, - ефективно використовується сьогодні для поливу сільськогосподарських угідь.

Герон описав пристрій і принцип дії свого обертового реактивного двигуна в книзі "Пневматика", що розповідає про досягнення античного світу в області прикладної механіки. Інша його книга - "Метрика" - містить теоретичні і прикладні основи геометрії й алгебри.

Як згодом з'ясувалося, реактивний рух може створюватися не тільки водяною парою, але і різними газами, а також електричною плазмою, тобто потоком заряджених елементарних часток, і навіть позбавленими електричного заряду корпускулами світла - фотонами. Але яке відношення все це має до ракетної техніки?

Саме безпосереднє, тому що ракета являє собою літальний апарат, що переміщається за рахунок роботи реактивного двигуна.

Коли ж з'явилися перші ракети? Відповідь на це питання прямо зв'язаний з датуванням появи першого енергоносія. Протягом декількох сторіч у цій якості використовувався димний чорний порох - сипуча суміш сірі, селітри і деревного вугілля. Древні "порохових справ майстри", як називалися на Русі виготовлювачі пороху, вважали, що його сила відбувається "від жару сірки і холоду селітри, що терпіти не можуть один одного". Для одержання порохового вугілля обпалювали при температурі 200-500оС деревину вільхи, верби, липи чи жостери. У 1823 р. знаменитий фізик Гей-Люссак встановив, що реактивну силу при горінні чорного пороху створюють в основному тверді частки калію і його окислів у суміші з вуглеводневими з'єднаннями. Про час і місце появи пороху дотепер йдуть суперечки між китайськими й арабськими хіміками. Китайці посилаються на древні акти, що свідчать, що ще в 1232 р. у битві під Пекіном були використані порохові ракети - вогненні стріли "Хо цзянь".

У нашій батьківщині чорний димний порох з'явилася, по свідченнях ряду літописів, у XIV столітті, а видатний історик авіації И. Я. Шатоба вважає, що це відбулося ще раніш - у XII столітті.

Перші зведення про використання ракет як зброю на Україні відносяться до XVI сторіччя. Як розповідає Г. Кониський у своїй книзі "Історія русів", виданої в 1847 р. у Москві, у 1515 р. у битві запорожців з татарами "гетьман Ружинский вислав загін кінноти з приготовленими затимчасово паперовими ракетами, які, будучи кинуті на землю, могли перескакувати з місця на місце, роблячи до шести пострілів кожна. Кіннота оная, наскакавши на становище татарське, кинула їх між коней татарських, заподіявши в них велике сум'яття".

У січні 1676 р. у місті Великий Устюг була зроблена "велика вогненна потіха" - грандіозний феєрверк із використанням ракет і обертових порохових реактивних двигунів. Про цю подію згадується в книзі Балтазара Койета "Посольство Кунраада фан Кленка до царів Олексію Михайловичу і Федорові Олексійовичу".

"Пороховою справою" займався і сам цар Петро I (1672 - 1725), що заснував для цього в Москві спеціальне "ракетний заклад"

Добавить в Одноклассники    

 

Rambler's Top100