Рефераты Методика використання температурних подразників та засоби підвищення і відновлення працездатності

Вернуться в Безопасность жизнедеятельности

Методика використання температурних подразників та засоби підвищення і відновлення працездатності
Методика використання температурних подразників та засоби підвищення і відновлення працездатності


1. РЕАКЦІЯ ОРГАНІЗМУ НА ТЕПЛОВІ ТА ХОЛОДОВІ НАВАНТАЖЕННЯ

Організм людини здатний підтримувати температуру тіла на відносно сталому рівні, її відхилення від середнього рівня (37°С) на 2–2,5°С призводить до виражених порушень фізіологічних функцій. Фізіологічні механізми терморегуляції активуються внаслідок зміни середньої температури тіла всього на 0,1°С.

У лазні, завдяки впливові на організм теплового випромінювання і підвищеної температури, відбувається інтенсивне потовиділення (до 1,5 л за одну годину). В умовах парильні або сауни особливе значення для підтримування теплового режиму організму має «капсула», яку утворюють випари шкіри. Цей тонкий пароповітряний шар ізолює шкіру від прямого впливу високої температури навколишнього повітря. Щоб підсилити прогрівання якої-небудь ділянки шкіри, цю оболонку треба зруйнувати. З цією метою в парильні й сауні застосовують віник.

Традиції банних процедур із впливом контрастних температур сформувались у багатьох народів.

Сильне нагрівання тіла викликає бажання остудитись, і навпаки, охолодження спонукає людину зігрітися знову. Під час чергування банних процедур – охолодження і нагрівання – відновлюється порушений температурний баланс організму. Аби досягти оптимального ефекту під час теплових та холодових навантажень, дуже важливо, щоб саме внутрішня потреба людини визначала їхню тривалість. Зміну теплових режимів прогрівання з подальшим охолодженням – слід підбирати індивідуально. Під час цього потрібно психологічно підготувати себе до нагрівання в сауні чи до охолодження.

Внаслідок досліджень встановлено, що 70% людей відвідують лазню з метою зняти психічне і фізичне напруження. Відзначено, що після парильні або сауни з'являється відчуття психічного комфорту, поліпшується сон.

2. МЕТОДИКА ВІДВІДУВАННЯ ПАРИЛЬНІ.

ВИКОРИСТАННЯ НАСТОЇВ. ВОДНИЙ РЕЖИМ

Парку лазню чи сауну можна відвідувати тільки здоровим людям. Не можна ходити в лазню після сильної розумової або фізичної втоми, натщесерце чи після надмірного прийому їжі. Найкраще відвідувати лазню, трохи поївши, із собою необхідно взяти мило, мачулу, рушник чи простирадло, щоб обгорнутись, рушник для сидіння на гарячому помості, рукавички, шапочку, віник, настій ароматичних домішок, чай або соки для пиття.

Під час перебування в парильні для природного функціонування потових залоз важливо, щоб шкіра була сухою і чистою. Тому потрібно змити бруд і залишки мила, потім ретельно обсушитися. Голову бажано не намочувати. Рекомендується певна послідовність процедур у лазні (мал. 1).

У сауні треба розслабитися, психологічно настроїтися, сісти або лягти. Дихати краще носом. Якщо занадто жарко, треба спуститися нижче й лягти на рушник. Коли жар стає нестерпним і виникає бажання охолодитися, слід негайно виходити із сауни.

Після другого-третього заходу в парильню бажано охолодитись у басейні. За необхідності охолодження слід припинити. Після басейну можна прийняти прохолодний душ, потім полежати, розслабитись. Для посилення потовиділення рекомендується випити кілька ковтків теплого чаю і загорнутись у простирадло.

У парильні на організм людини діють не лише пара і жар. Як звичайно, після першого заходу в парильню і адаптації до її мікроклімату, що супроводжується сильним потовиділенням, роблять наступні заходи, під час яких паряться, хляскаючи себе віником, використовують різноманітні трави, відварами яких поливають розпечене каміння, застосовують масаж.

Починати паритися віником краще з обережних рухів, ледве торкаючись шкіри, у напрямку від голови до ніг. Потім, наче віялом, підганяти гаряче повітря до боків і спини, періодично похльоскуючи віником різні ділянки тіла. Можна зверху «зачерпнути» гаряче повітря віником і прикласти віник, наприклад, до попереку і цим значно підсилити місцевий прогрів. Так само потрібно парити ноги. Хльоскання віником тіла є хорошим самомасажем

Добавить в Одноклассники    

 

Rambler's Top100