Рефераты Карпати - край синіх і лісистих гір

Вернуться в География

Карпати - край синіх і лісистих гір
Карпати - край синіх і лісистих гір


Карпати - чудовий гірський хребет, - ще чекає дослідників, любителів краси природи чекає геологів, учених-медиків, які піднімуть хвилю дослідження і перетворять Карпати в країну майбутнього.

Академік О. Є. Ферсман

Карпати... Величні і неповторні в красі своїй гори, покриті віко­вічними лісами, бурхливі ріки, кришталево прозорі високо­гірні озера — «морські очі», барвистий килим полонин ц отарами овець, мелодії гуцульської трембіти... Таким на мить постає в уяві цей чудовий край чарівної природи, невичерпних земних багатств визначних пам'яток минулого, працьовитих і талановитих людей! Карпати — це гудки заводів і паровозів, каравани плотів па звивистих порожистих ріках і цілющі мінеральні джерела, газові свердловини і шахти, краєвид нафтових вишок і моря золотої пшениці Прикарпаття, квітучі сади і важкі грона винограду Закарпаття. Широко розливається довкола верховинська пісня, і дзвенить у ній радість визвольної праці, щастя оновленої землі.

Карпати — велика і своєрідна за своїми природними особливос­тями гірська країна, частина грандіозного поясу молодих складчас­тих альпійських гірських споруд. Загальна площа Карпат становить 188 тис. кв. км. За гіпсометрією це середньовисотні гори, найвищі масиви яких рідко перевищують 2500 м.

Україні належить середня, північна, звужена і по­нижена частина Карпатської гірської дуги. Гірські ланцюги тут простягаються з північного заходу на південний схід під верхів'я р. Сану до верхів'я р. Сучави на протязі 240 км. Ширина гірського поясу невелика, від 100 до 110 км, площа близько 27 тис. кв.м.

Гірська споруда оточена генетично зв'язаними з нею передгірними рівнинами. На північному сході простягається Прикарпатська під­вищена рівнина, а південно-західні схили Карпатських гір перехо­дять у плоскі простори Закарпатської низовини.

Межу Українських, Карпат на північному сході проводять по лінії, яка з'єднує міста: Судова Вишня — Комарне — Миколаїв — Жидачів — Івано-Франківськ — Коломия — Чернівці. Вона розділяє окраїнні частини лісостепових рівнин Руської платформи і передгірні луково-широколистолісові рівнини Прикар­паття. Південна і західна межі проходять по державному кордону. Тут по карпатських гірських хребтах і річках Радянський Союз ме­жує з Угорською і Польською Народними Республіками, Чехословаць­кою Соціалістичною Республікою і Соціалістичною Республікою Румунії.

Українські Карпати займають проміжне положення між Захід­ною і Східною Європою.

Карпати розташовані в південних лісостепових широтах помір­ного поясу. Вклинившись у широтну зону лісостепу, гори розділяють її на два сектори: північно-східний — волино-подільський і півден­но-західний — угорський. Гірська споруда, зумовлюючи формування помірно континентального, достатньо і надмірно вологого клімату, .порушує широтно-зональні процеси формування і розміщення ланд­шафтів і сприяє розвитку тут азональних природних комплексів. На фоні широтних лісостепових і степових ландшафтів Карпати різко виділяються у вигляді гірського, холодного, добре зволоженого лісового «острова».

Природа Карпат різноманітна і мальовнича. У підніжжі їх, на (передгірних рівнинах, розкинулась зона окультурених остепнених лісо-орних ландшафтів з рідкими сонячними дібровами. На високих передгір'ях їх змінюють широколисті ліси з помірно теплим вологим кліматом і дерново-підзолистими грунтами, які «відкривають» гірсько-лісові ландшафти. У нижній частині гір розкинулись тінисті бу­вший з помірно вологим кліматом. Ще вище — в середньому ярусі гір — в умовах прохолодного клімату переважають хвойно-широко-листі ліси на буроземах. Гірсько-лісові ландшафти завершують по­хмурі величні хвойні ліси помірно холодного, надмірно вологого клімату і підзолів. Вершини гір — це царство субальпійських чагарників і барвистих альпійських луків.

Карпати — край «зеленого золота», розкішних високостовбурних лісів, садів і виноградників

Добавить в Одноклассники    

 

Rambler's Top100