Рефераты Дитячі притулки

Вернуться в Другие

Дитячі притулки
Дитячі притулки


Деякі люди і нині вражено дивуються: «Невже у нас є дитячі притулки?» Поняття «притулок» чомусь у декого досі асоціюється з чимось далеким, зжитим, майже літературно-міфічним. При цьому присутність на вулицях і ринках дітей-прошаків якщо когось і шокує, то ніяк уже не дивує.

У минулі дев’яності, після перебудови, по містах і селах України почалося масове створення дитячих притулків. Зараз їх близько дев’яти десятків. Число дітей, які побували там, зростає рік у рік: 1997-й — 11 189 дітей, 1999 — 25 630, 2000 — 27 773.

Про те, скільки дітей знайшло дах у притулках торік і цього року, відкритої інформації знайти не вдалося. Але можна сміливо припустити, що за останні шість років кількість дітей, котрі стали вихованцями притулків, зросла утричі; при цьому тенденція до зниження їхнього числа не спостерігається.

Однією з найважливіших ознак цивілізованості суспільства, показником його розвитку є ставлення загалу до підростаючого покоління, розуміння того, що чужих дітей не буває. Що коли якомусь малюку не пощастило з батьками, які своїм жорстоким ставленням чи байдужістю позбавили його домівки, вигнали на вулицю, або ж проблеми зі здоров’ям викликали інвалідність, — підтримку йому повинні надати держава і суспільство, кинувши на це всю потугу своїх владних і громадських структур.

1989 року було прийнято Конвенцію ООН про права дитини, до якої, як і переважна більшість країн світу, приєдналась Україна. В рамках міжнародної кампанії «Не залишити без уваги жодної дитини» 20 листопада в Україні вперше у повному масштабі проводився День спільних дій в інтересах дітей. У жовтні нинішнього року цю акцію зініціювали учасники Форуму неурядових організацій, які працюють в інтересах дітей. Ці організації, як зарубіжні, так і вітчизняні, були підтримані органами влади в центрі й на місцях, благодійними фондами, бізнесовими структурами. Започаткована акція розглядається як один із важливих чинників консолідації зусиль влади, громадськості, ЗМІ для досягнення благородної мети — в умовах соціальної кризи захистити права дітей, надати кожній юній особі можливість проявити свої здібності, вирости повноцінним громадянином.

Пильна увага до дитячої проблематики не випадкова. В Україні проблеми забезпечення прав дітей стоять особливо гостро. З’ясувалося, що легше досягти перелому в економіці, забезпечити зростання внутрішнього валового продукту протягом трьох останніх років, ніж ліквідувати чи хоча б знизити наслідки тих соціальних ударів по сім’ях, які завдають бідність, безробіття та інші негаразди, що найболючіше позначаються на наймолодших членах суспільства. Десятки тисяч дітей, замість того, щоб учитися, бомжують, виростають без догляду і піклування, поповнюють ряди правопорушників. При цьому, зазначають соціологи і правоохоронці, бездоглядність молодшає. Нині у притулках питома вага дошкільнят сягає 15%. Не менш тривожні й інші цифри сумної статистики. За даними соціальних органів, у країні налічується 82 тисячі неблагополучних сімей. Понад сто тисяч дітей позбавлені батьківського піклування. Щороку шість тисяч осіб позбавляють батьківських прав.

Держава і суспільство, не спромігшись подолати бідність, забезпечити стабільність сімей, мають тепер чималі клопоти з розширенням мереж інтернатів, інших дитячих закладів, що дістались у спадок від тоталітарного режиму і далеко не повною мірою забезпечують права дітей, їх належне утримання та виховання. Саме тому, паралельно з функціонуванням традиційних, відкриваються заклади нового типу. Так, у країні діє 122 дитячих будинки сімейного типу, розвивається інститут названих батьків. Показово, що турботу про дітей, позбавлених батьківської опіки, беруть на себе громадські організації. Вони забезпечують діяльність трьох десятків дитячих закладів.

Пропагандистські заходи, спрямовані на привернення уваги до дитячих бід («круглі столи», громадські слухання з проблем дитинства, випуск листівок та буклетів з актуальної проблематики, залучення представників громадськості до відвідання дитячих закладів, надання їм допомоги, проведення у школах тематичних класних годин «Конвенція ООН — про права дитини»…), поєднуються з цілком конкретними діями довготривалого характеру і передбачають системну діяльність із захисту дитинства

Добавить в Одноклассники    

 

Rambler's Top100