Рефераты Діяльність українських вчених 20-30 рр. М.Кравчука, А.Кримського

Вернуться в Математика

Діяльність українських вчених 20-30 рр. М.Кравчука, А.Кримського
Діяльність українських вчених 20-30 рр. М.Кравчука, А.Кримського


“Моя любов — Україна і математика”,— це слова всесвітньо відомого математика Михайла Кравчука. На жаль, на батьківщині мало хто знає, що цей наш співвітчизник першим у світі спроектував комп’ютер (його науковим доробком, щоправда, скористався американець Атанасов), написав перший підручник з математики українською мовою, організував першу в нашій державі шкільну математичну олімпіаду. Завдяки його наставницькій діяльності Сергій Корольов став генеральним конструктором космічних ракетоносіїв, а Архип Люлька — конструктором першого турбореактивного двигуна в СРСР. Любов до рідної мови та України далася взнаки — тоталітарна влада сфабрикувала обвинувачення в буржуазному націоналізмі. Вирок — 20 років таборів суворого режиму на Колимі. Хворе серце вченого не витримало, і 9 березня 1942 року він помер. Місце поховання невідоме, останні координати — Магадан, Хабаровський край, 72-й кілометр...

“Моя любов — Україна і математика” викарбувано і на гранітному постаменті пам’ятника науковцеві. Монумент відкрили позавчора перед корпусом музею Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут”. На урочистості завітали ректор Михайло Згуровський, заступники голови Київської міськдержадміністрації Михайло Поживанов та Іван Салій, голова Солом’янської райдержадміністрації Іван Сидоров, викладачі, студенти та родичі вченого.

— Нещодавно ми відзначали День науки, а сьогодні вшановуємо великого вченого Михайла Кравчука,— сказав Михайло Згуровський.— У Політехніці Михайло Пилипович залишив частинку свого серця. На фізико-математичному факультеті, де працював визначний алгебраїст, є аудиторія на його честь. У 25 років Михайло Кравчук став приват-доцентом кафедри математики, в 33 — доктором наук, у 37 — дійсним членом Всеукраїнської академії наук.

— Більше 35 років я вивчаю життя і творчість Михайла Кравчука,— поділилася професор математики Ніна Вірченко.— Формули, моменти, многочлени Кравчука відомі у всьому світі, і лише в нас його теорія погано розвивалася. До речі, жодна суспільно значима подія в період становлення нашої державності — відкриття українських шкіл, державних чи народних університетів — не відбувалася без його участі. Зробив він дуже багато, проте багато чого і не встиг, адже прожив неповних п’ятдесят років.

— Образ Михайла Кравчука припав мені до душі. Я кілька разів перечитував його листи: інших матеріалів про нього в архівах надто мало. Він був чоловіком з чутливою душею і правильними рисами обличчя. Над створенням пам’ятника я працював чотири місяці,— сказав скульптор Олександр Скобліков — автор 36 меморіальних дощок та 13-ти пам’ятників таким видатним ученим, як Сергій Лебедєв, Євген Патон, Володимир Вернадський.

На відкриття меморіалу Михайлу Кравчуку приїхали і його земляки. Заступник голови Ківерцівської районної ради Волинської області Богдан Семенович розповів, що на батьківщині математика в селі Човниця 1979 року відкрито музей та погруддя Михайла Кравчука. Нині живі його невістка (син помер в 1991-му), онук і правнук.

— Михайло Кравчук народився в сім’ї інженера-землеміра,— додав директор музею Михайла Кравчука в Човниці Степан Лукашук.— Мати вченого — полячка, володіла українською, французькою, німецькою і російською мовами, вона і займалася вихованням чотирьох дітей. Сім’я жила в селі, та в них не було господарки, зате було фортепіано, і дітей навчали музики та мистецтва. Коли Михайлику виповнилося вісім років, батьки вирішили відправити його в Луцьку гімназію, яку він закінчив з золотою медаллю. Після цього вступив до Київського університету Святого Володимира. Блискуче закінчив його і залишився навчатися у відомого професора-математика Букреєва. Ще будучи студентом останніх курсів, Михайло почав самостійно писати наукові праці. В селі Саварці, що на Київщині, відкрив першу українську школу і розробив для неї підручник. Там він і побачив сироту Архипа Люльку

Добавить в Одноклассники    

 

Rambler's Top100